Testenine

Blondinka  

član od: 21.1.2002

sporočila: 15

tema odprta - 26. feb 2002 9:42 | ogledi: 4.416 | odgovori: 21

Pozdravljeni!

Moje vprašanje je namenjeno vsem, ki ljubijo testenine, morda pa tudi slavistom.

Kot vemo stari slovenski jedilniki veliko testenin res ne poznajo, predvsem pa ne takih oblik, ki jih v naših trgovinah trenutno ponujajo.

Kot gostinec in osebno, sem velika ljubiteljica te vrste jedi, a me moti, ker v slovenščini ni primernih prevodov glede na obliko testenin.

Moje vprašanje: pri sestavi jedilnika za gostilnico, kakšno stališče naj v ponudbi zavzamemo, ali naj obdržimo največkrat "italijanske" izraze za posamezno vrsto, npr. lasagnette (posebna oblika rezancev) ali naj si izraze preprosto izmislimo, kar pa me spominja na "mesne lulčke", kot so ponekod poimenovali čevapčiče.

V slovenskem pravopisu in ostalih publikacijah, pa tudi v kuharskih knjigah največkrat teh prevodov ni, ali pa so pomanjkljivi.

Tudi brošurica, ki jo je za slovensko tržišče pripravil znameniti proizvajalec testenin "Barilla", vsebuje italijanske izraze za posamezne testenine!

Osebno sicer zagovarjam, naj jedi ohranjajo svojo identiteto in prepoznavnost z originalnimi "izrazi", moram pa priznati, da se vsi gostje s tem ne strinjajo!

Lep pozdravček - Blondinka

Temo je spremenil(a) Blondinka dne 26. feb 2002 12:06:17

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

26. feb 2002 14:35

Mislim, da bi za vse to lahko obdržali italijanske izraze saj je tudi pri računalniški tehnologiji veliko tujih t.i. angleških izrazov s slovenskimi prevodi (hard disk=trdi disk) pa skoraj vedno uporabljamo angleško različico. LP Saša

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

26. feb 2002 15:04

Absolutno obdržati originalne izraze. Pravi ljubitelji testenin bodo že vedeli za kaj gre, ostali pa sploh ne bodo eksperimentirali. Lahko si sicer pomagate s skovankami "tanki špageti" "široki rezanci" "polni svedrčki" "votli svedrčki" ipd. Za orochette npr. pa že ni rešitve. Zelo enostavno izvedljivo pa se mi zdi jedilniku (predvidevam, da gre za špagetarijo) priložiti slikovni slovarček- barvna fotokopija, pa je. Mimogrede - kje pa ponujate tokilo raznovrsnih oblik testenin, bi kdaj prišli jest...

Blondinka  

član od: 21.1.2002

sporočila: 15

26. feb 2002 15:37

No vidim, da pisma bralcev delujejo, še bojl me veselijo mnenji, ki sta bili podani in to v kar zelo kratkem času! Obema hvala za odgovor, sem enakega mišljenja in bomo z veseljem uporabljali imena, kot jih navajajo proizvajalci. Kar se pa tiče raznovrstnosti testenin, pa ne vem, če smem delati reklamo za našo gostilnico, v tej rubriki. Smo namreč člani Kulinarične Slovenije in bomo počakali na odgovor g. Jerneja. Vsekakor pa ne gre za špageterijo, pač pa za gostilnico, testenine so pač naša ponudba, ker sem, kot sem že povedala, sama zelo velika ljubiteljica le-teh, pa tudi zato, ker ima Ljubljana strašno slabo ponudbo teh zadev (predvsem po vrsti). Tudi specializirane "špageterije" imajo kar nekako preveč železni asortiman. Torej, če dobimo zeleno luč, da se lahko predstavimo tudi v tej rubriki, potem vam bomo povedali, kje se dobimo, ne bo vam žal! Sicer pa pripravljamo obvestila za našo "stran", pa če ne drugače, boste o naših testeninah izvedeli kaj več v rubriki lokali, pod obvestila lokalov! Pa lep dan še naprej - Blondinka!!

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

26. feb 2002 15:48

Lahko mi kdo očita, da ne ravnam z vsemi enako, ampak člani, ki podpirajo naše strani, imajo določene ugodnosti, ki jih tisti, ki se le vpišejo (ali tisti, ki se niti ne vpišejo) pač nimajo. Člane tudi mi omenimo, kadar se le da, tudi na portalu imajo svojo tablico, pošiljajo lahko sporočila... Tako da se vsekakor ni treba držati v anonimnosti, sem hotel že jaz predlagati, blondinka. Gre za gostilnico Čuk, kliknete lahko tudi na link: http://www.kulinarika.net/baze/lokali_podrobno.asp?ID=1 Seveda pa lahko kaj več o lokalu napišete tudi tukaj... Veseli me, da se počasi tudi gostinci sami oglašajo na forumu. Le tako bodo strani še boljše, mnenja in nasveti pa kar se da objektivni. Le tako naprej! Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Blondinka  

član od: 21.1.2002

sporočila: 15

26. feb 2002 16:26

Gospodu Jerneju najlepša hvala za odgovor in pojasnilo, res gre za gostilnico ČUK! No, sedaj ko smo že odkriti, naj povem še dve besedici o teh testeninah: trenutno smo v razgovorih s predstavniki "Barille", da bi bili oni naši glavni dobavitelji testenin. S ponedeljkom (4.marca 2002), štartamo s posebno ponudbo t.i. tednom testenin. Podrobnosti in seveda vabilo, bomo objavili na naši strani, trenutno vsebino še pripravljamo. Ravno zato sem sprožila polemiko glede poimenovanja testenin, ker bi želeli predstaviti jedelnik "kot je treba"!! V kolikor bo odmev na naš teden testenin dober, se bomo morda celo odločili, za stalno ponudbo večjega asortimana. Sicer pa že sedaj lahko pri nas tudi "eksperimentirate", če ste ljubitelji tovrstne hrane, ob obisku se priporočite našemu kuharju in prepustite iniciativu njemu. Prepričana sem, da ne boste razočarani. Kar pa se tiče gostincev - načeloma ti nimajo preveč časa za internet, pa tudi z računalniki niso najbolj domači. Nekaj nas pa vedarle je, ki z veseljem kombiniramo obje in smo veseli vsake pohvale, kritike ali pa nasveta! Pozdrav Blondinka P.S. nekatere recepte z vaših strani smo preizkusili tudi v naši gostilnici!!

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

26. feb 2002 17:49

Ob prvi priliki bom v gostilnici Cuk ...testeniral Henri Henri Ratej

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

26. feb 2002 18:42

Včasih sem kar žalostna ,da je Prekmurje tako oddaljeno od LJ ,saj bi drugače gotovo šla na poizkusit testenine -pa avtoceste se tako počasi gradijo . Naj vam teden testenin uspe POZDRAV MARTIKA Marta

Blondinka  

član od: 21.1.2002

sporočila: 15

26. feb 2002 19:48

Draga Martika, hvala za lepe želje, tudi nam je iskreno žal, da si tako daleč. Če pa te bo kdaj le zanesla pot v Ljubljano, se oglasi, z veseljem te bomo postregli! Sicer pa imate tam na vašem koncu toliko dobrot da... mmm! Pozdravček Blondinka

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

26. feb 2002 20:14

Res je, da na splošno gostinci niso preveč vešči z računalniki.... Ampak Internet se vedno bolj uveljavlja, generacije odraščajo. Ščasoma bo računalnik v vsakem domu in vsakdo bo znal delati z njim in kaj poiskati na spletu. Tako da... Tudi sam vidim, da je vedno več gostincev na Internetu. Prav je tako! Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Blondinka  

član od: 21.1.2002

sporočila: 15

26. feb 2002 20:33

Dragi Henri, prisrčno dobrodošel pri nas, upam pa, da nas ne boš preveč skritiziral, ter nam s tem vzel pogum! Smo namreč začetniki in se ukvarjamo z "milionom" težavic, ki so značilne za začetnike. Toliko stvari je še nedodelanih .... in ko takole berem vaše kritike in pripombe, kot so npr. pri Chez Eric, me je kar malo strah. Če že tako eminentni gostinci doživijo tak plaz kritičnih ocen, kaj bomo doživeli šele mi Pozdravček Blondinka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti